Tripp Lite Smart SM2200RMDVTAA 2200VA Dual Voltage 120V - 230V TAA/GSA UPS (Black)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
Tripp Lite's dual input voltage SM2200RMDVTAA line interactive UPS system maintains 120V nominal output when powered by North American 120V or International 230V input. Protects a variety of computer, networking and other sensitive equipment types from blackouts, voltage fluctuations and transient surges. 3U rack/tower form factor with an installed depth of only 22.5 inches. Expandable battery runtime with optional BP48V24-2U and BP48V60RT3U external battery packs. Uninterruptible Power Supply (UPS) switches to battery-derived AC output during power failures and extreme voltage variations. Automatic Voltage Regulation (AVR) offers voltage boost during brownouts and voltage cut during overvoltages to maintain regulated 120v output over an input range of 89 to 148V or 212 to 286V. Includes C20 power inlet with set of 4 international cordsets and both NEMA 5-15R and 5-15/20R output receptacles. Network management interfaces support simultaneous communications via USB port, DB9 serial port and SNMPWEBCARD slot. HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X. Supports simultaneous detailed monitoring of equipment load levels, self-test data and utility power conditions via all 3 network interfaces. Includes PowerAlert monitoring software and complete cabling. Emergency Power Off (EPO) interface. Integrated 2-bank programmable PDU switching supports load shedding and remote-reboot of up to 2 individual connected devices. 3-stage metered current monitoring and battery charge status LEDs. 95% efficiency in line power mode reduces energy cost and BTU emissions. Utility power and voltage regulation LEDs. Installation accessories for rackmount and upright tower form factors included. Field-replaceable, hot-swappable internal batteries and external battery packs.. 2-year warranty; extended warranty and service contracts available.
  • 3U Rack/Tower
  • 4.50 Hour Recharge
  • 12 Minute Stand-by
  • 110 V AC, 220 V AC Input
  • 120 V AC Output
UPC 037332156310
Brand TRIPP LITE
Color Black
Runtime 12 minutes
Voltage 120 Volts
Wattage 1920 watts
Amperage 16 Amps
Unit Count 1.0 Count
Form Factor Rack
Item Weight 159.5 Pounds
Manufacturer Tripp Lite
Model Number SM2200RMDVTAA
Input Voltage 120 Volts
Maximum Power 1920 Watts
Connector Type NEMA, USB
Output Current 16 Amps
Output Voltage 120 Volts (AC)
Output Wattage 1920 Watts
Frequency Range 60 Hz
Item Dimensions 30.5 x 29.5 x 11.5 inches
Mfr Part Number SM2200RMDVTAA
Power Plug Type Type B - 3 pin (North American)